„OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”
Prudnicki Ośrodek Kultury w gronie laureatów konkursu Eduko. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 17 700 zł na realizację projektu: „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”.
Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, w ramach konkursu na realizację projektów w IX edycji programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO”.
Głównym celem programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO” 2024 jest rozwój i promocja edukacji kulturowej na terenie województwa opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw mających na celu promowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, pod hasłem „Opolskie. 20 lat w UE”.
„OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”
Rozpoczynamy realizację projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”. Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, w ramach konkursu na realizację projektów w IX edycji programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO”.
Projekt „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii” realizowany będzie w Prudniku, od kwietnia do czerwca 2024 roku. Zadanie ma na celu stworzenie oferty działań edukacyjno-kulturalnych, skierowanych do międzypokoleniowej społeczności Prudnika: osób z różnych grup wiekowych, pochodzących z różnych środowisk.
Uczestnicy projektu - dzieci, młodzież, seniorzy, mniejszość romska, a także członkowie działającej przy POK od 2023 roku grupy fotograficznej „OTOfoto” - wezmą udział w cyklu wydarzeń: warsztatach, prelekcjach, oraz grze terenowej, których motywem przewodnim będzie sztuka fotografii. W ramach projektu zaplanowano również organizację dwóch wystaw („UE w obiektywie” i wystawa podsumowująca projekt).
Poprzez aktywny i twórczy udział w wymienionych wydarzeniach, uczestnicy zwiększą wrażliwość na otaczający ich świat, zyskując niezbędną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie fotografii, ucząc się jak zatrzymać chwile w kadrze dla przyszłych pokoleń.
Partnerami POKiBP w realizacji projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii” są: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Prudniku (Szkoła Podstawowa), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, Ośrodek Pomocy Społecznej w Prudniku (Klub Senior+ w Prudniku) oraz Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku.
Projekt ma charakter niekomercyjny:
• udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla uczestników,
• na wybrane wydarzenia prowadzone będą zapisy (limit miejsc),
• wstęp na wydarzenia dla publiczności (wystawy) jest wolny.
Patroni medialni projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”:
Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki/TerazPrudnik.pl, Gazeta Prudnik24.
Warsztaty fotografii portretowej /17 kwietnia 2024/, prowadzone przez Elżbietę Szymańską-Gulowaty w ramach projektu ,,OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii''
Kolejne działanie w ramach projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”.
24 kwietnia odbyły się warsztaty „Foto spacer”, prowadzone przez Sławomira Mielnika.
Po części wprowadzającej, uczestnicy - mimo niezbyt sprzyjającej aury - udali się w teren, by uchwycić uroki architektoniczne Prudnika, z użyciem fotograficznych technik, wykorzystując m.in. naturalne światło, zasady kompozycji, czy filtry.
Sławomir Mielnik - ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia oraz Fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Na co dzień pracuje jako fotoreporter. Fotografował dla „Gazety Wyborczej” w Opolu (w latach 1999-2003), następnie dla „Nowej Trybuny Opolskiej” (2003-2018). Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą i współpracuje m.in. z „Rzeczpospolitą”, Agencją Edytor i Polską Agencją Prasową.
Jest współzałożycielem Fundacji2.8 oraz współorganizatorem „Opolskiego Festiwalu Fotografii”. Współpracuje także z Fundacją „Dla Dziedzictwa” i innymi instytucjami kultury.
Uczestnicy poznają fotografię otworkową - technikę wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu nie posiadającego obiektywu. Wykonają z kartonowego pudełka lub blaszanej puszki przyrząd wyposażony w mały otwór pełniący funkcje obiektywu. Zdjęcia wykonane tą techniką przyniosą zaskakujące efekty i pozwolą wrócić do korzeni fotografii.
Piotr Kulczyk – prudniczanin, pasjonat lokalnej historii oraz fotografii.
Prelekcja Sławoja Dubiela ,, Fotografia wczoraj i dziś"
Fotografia jest sztuką utrwalania chwili, emocji i historii. Od czasów pierwszych zdjęć wykonanych w XIX wieku, wiele się zmieniło. Podczas prelekcji porównamy fotografię sprzed lat z obecnymi trendami. Przyjrzymy się zmianom w sposobach fotografowania, technice oraz narzędziach używanych do tworzenia zdjęć. Przyjrzymy się także temu, jak zmieniła się percepcja i funkcja fotografii w obecnych czasach.
Sławoj Dubiel – urodził się w 1964 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Państwowego Studium Kulturalno Oświatowego w Opolu (specjalizacja fotografia i film). Obecnie pracuje jako fotograf w Biurze Prasowym Politechniki Opolskiej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając m. in. I nagrodę XV Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 2008 roku.
Od 2000 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 2011 jest członkiem (współzałożyciel) Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8. W 2017 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
W 2018 roku został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. W 2019 otrzymał Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Kultura przyznany przez Opolską Izbę Gospodarczą. W 2019 roku Fundacja 2.8, której jest współzałożycielem otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Opola w dziedzinie kultury, w kategorii za wydarzenie kulturalne w mieście (Opolski Festiwal Fotografii).
Jest m.in. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Promocji Twórczości MKiDN, oraz stypendystą Marszałka Województwa Opolskiego w ramach "Marszałkowskich Talentów".
W ramach działalności w Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8 wspólnie z S. Mielnikiem i M. Grocholskim jest organizatorem: Opolskiego Festiwalu Fotografii, OFF Opole (pierwsza edycja wrzesień 2011); cyklicznych spotkań „Fotograf o fotografii” w MBP Opole; wystawy „Atelier Maxa Glauera”, „Muzyczne Opole 2013”
Warsztaty „Fotografia abstrakcyjna” z Romanem Hlawaczem - w ramach realizacji projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”.
Gra terenowa
Kolejnym z serii działań w ramach realizowanego przez nas projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii” była gra terenowa „Foto Agenci” przeprowadzona szlakami rodziny Fränkel i Pinkus.
Warsztaty Storytelling to historia zdjęciowal sesja fotograficzna ,,UE w obiektywie"
Warszaty kolażu, prowadzone przez Agatę Wilczek.
Prelekcja Romana Hlawacza, pt. „Fotografia jako dokument życia i wspomnień”
„Street foto” - fotografia uliczna - była tematem kolejnych warsztatów, jakie 12 czerwca zorganizowaliśmy w ramach projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”.
Zajęcia poprowadził Wojciech Brzeszczak - operator telewizyjny,ale również znany opolski fotografik oraz wykładowca fotografii.
Zadanie „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii” jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, w ramach konkursu na realizację projektów w IX edycji programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO”.
Patronat medialny nad projektem „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”:
28 czerwca 2024 w Galerii Wykrzyknik miała miejsce wystawa podsumowująca projekt ,,OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii'' realizowany w ramach IX edycji programu Edukacja kulturowa Opolszczyzny - EDUKO.
Wystawa zaprezentowała najciekawsze i najbardziej inspirujące fotografie, powstałe w trakcie poszczególnych wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu „OTOfoto - międzypokoleniowa akademia fotografii”.