Film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna
• 27 kwietnia 2023 /czwartek/, godz. 19:00
• sala Kina Diana
• bilety: 12 zł
Jest to debiut reżyserski Janusza Morgensterna, określany jako obraz kultowy.
Fabuła: Jacek, student z Gdańska, poznaje Marquerite, młodą córkę francuskiego dyplomaty, którą oprowadza po Gdańsku końca lat 50. Początkowa ciekawość ustępuje miejsca uczuciu, które jednak nie ma szans na przetrwanie.
W rolach głównych wystąpili: legendarny Zbigniew Cybulski (Jacek), a także Teresa Tuszyńska (Marguerite) - aktorka niezawodowa, laureatka konkursu „Przekroju” dla amatorek i popularna modelka „Mody Polskiej”. Na ekranie pojawiają się również inne znane nazwiska, jak choćby Roman Polański, czy Jacek Fedorowicz.
Tłem wydarzeń, o których opowiada film, są autobiograficzne wątki z życia Zbigniewa Cybulskiego - współzałożyciela, reżysera i aktora legendarnego gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom (1954-1960). Postacią autentyczną jest także Marguerite, córka francuskiego konsula.
Scenariusz filmu jest dziełem Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Muzykę skomponował kolejny twórca mający status legendy - Krzysztof Komeda (zobaczymy go również w jednym z epizodów), który napisał muzykę między innymi do takich klasyków Polańskiego, jak „Nóż w wodzie” (1962) czy „Dziecko Rosemary” (1968).
W 1961 roku film „Do widzenia, do jutra” zdobył nagrody: za reżyserię dla Janusza Morgensterna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stradford, oraz "Srebrny Bumerang", za zdjęcia autorstwa Jana Laskowskiego, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne.
* * *
Cykl „Krótka historia polskiego kina” to wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Widzowie w wybranych kinach w całej Polsce obejrzą 10 spośród najważniejszych dzieł rodzimej kinematografii, zrekonstruowanych cyfrowo i opatrzonych omówieniem w formie wykładu wideo.
Więcej o przeglądzie oraz pełna lista filmów, na stronie:
http://pok-prudnik.pl/news_194_krotka_historia_polskiego_kina.html
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Data publikacji: 24.04.2023 Autor: Bogusław Zator